Poziomy trudności

Kursy i wzory Otulamy podzielone są na 4 kategorie trudności: Początkujący, Początkujący +, Średniozaawansowany i Doświadczony. Każdy z tych poziomów zawiera dostosowany do niego sposób przekazywania informacji.

 

Początkujący

Kursy i wzory z tej kategorii zostały przygotowane z myślą o totalnie początkujących dziewiarkach / dziewiarzach. Znajdziesz tu jasne, proste do przyswojenia instrukcje (napisane zrozumiałym dla osoby początkującej językiem), bez lub z małą ilością skrótów dziewiarskich, za to opatrzone dużą liczbą filmów instruktażowych, z którymi bez problemu wykonasz konkretny projekt na drutach. Projekty w tej kategorii wykonuje się najczęściej tym samym rozmiarem drutów od początku do końca.

W tej kategorii poznasz takie techniki dziewiarskie jak: podstawowe nabieranie oczek, przerabianie oczek prawych i lewych, podstawowe zwężanie (k2tog), podstawy Magic Loop, ścieg ściągaczowy 1 x 1, przerabianie oczek z rzędu poniżej (K1B), standardowe zamykanie oczek i zszywanie. Nauczysz się pracować zarówno w rzędach, jak i w okrążeniach.

 

Początkujący +

Kursy i wzory w tej kategorii są odrobinę trudniejsze i bardziej pracochłonne niż te dla totalnie początkujących, ale nadal są łatwe do wykonania. Przeznaczone są dla osób, które pierwszy projekt mają już za sobą (np. czapkę) i chcą rozwijać dalej swoje dziewiarskie umiejętności.  Projekty w tej kategorii wykonuje się najczęściej dwoma rozmiarami drutów (większym do korpusu i rękawów oraz mniejszym do wykończeń).

W tej kategorii zaznajomisz się z podstawowymi skrótami dziewiarskimi, które są wyjaśnione zarówno w tekście, jak i na filmach instruktażowych.  

Oprócz technik, które pojawiły się w kategorii Początkujący, tutaj pojawią się takie techniki jak: robienie próbki, dodawanie oczek M1R i M1L, elastyczne nabieranie oczek, narzut, łączenie złożonego brzegu (np. kołnierzyka), podbieranie oczek i przerabianie ich, metoda Backward Loop, zwężanie SKPO, wykonanie otworu na guzik, proste wzory strukturalne, włoskie zamykanie oczek, podstawy blokowania.

 

Średniozaawansowany

Kursy i wzory w tej kategorii wymagają większego doświadczenia oraz pewności i precyzji w przerabianiu oczek. Nadal nie są to projekty bardzo skomplikowane, natomiast mogą wymagać poświęcenia nieco więcej uważności (np. podczas pracy nad kolejnym etapem, gdy część oczek jest odłożona na żyłce pomocniczej). Projekty w tej kategorii wykonuje się najczęściej dwoma lub więcej rozmiarami drutów (większym do korpusu i rękawów oraz mniejszym do wykończeń). 

Wzory zawierają skróty dziewiarskie oraz filmy pokazujące bardziej zaawansowane techniki, takie jak: bardziej zaawansowane rodzaje nabierania, dodawania, redukowania i zamykania oczek, rzędy skrócone, i-cord, proste wzory strukturalne, ażury, podstawowe warkocze, pracę dwoma kolorami włóczki (intarsja oraz żakard), dzierganie dwustronne, czytanie prostych schematów.

 

Doświadczony

Wzory z tej kategorii są przeznaczone dla osób, które znają techniki pojawiające się w poprzednich kategoriach, czują się pewnie sięgając po druty, mają precyzję w dłoniach, nie boją się wyzwań i pracowania nad kilkoma elementami jednocześnie, np. pracy ze wzorem i kształtowania reglanów/ dekoltu w tym samym czasie, nie boją się pruć, umieją naprawiać błędy, stosować żyłkę bezpieczeństwa. Projekty w tej kategorii wykonuje się najczęściej dwoma lub więcej rozmiarami drutów (większym do korpusu i rękawów oraz mniejszym do wykończeń).

Wzory zawierają krótsze opisy, z dużą ilością skrótów dziewiarskich, ale też filmy instruktażowe, które przeprowadzą przez pojawiające się techniki.  

W tej kategorii oprócz technik pojawiających się powyżej pojawią się również takie jak: różnorodne metody nabierania i zamykania oczek, tworzenie podwójnej plisy, bardziej zaawansowane otwory na guziki, wzory strukturalne, praca ze schematem, wykonywanie kołnierza.